SEO

Footer link zararlı mı

Footer link zararlı mı sorusuna Türkiye'de ki bir çok Webmaster arkadaşım ve SEO işleriyle uğraşan kardeşlerim Footer linkin zararlı olduğu yönünde hemfikir olmuş durumdalar.

Bundan 6 yıl öncesine kadar hiç bir şey yokken daha sonradan ortaya atılan bu iddia ile alakalı sizce ne derece doğruluk payı var. Footer link zararlı mı yok sa zararlı değil mi makalemi okuduktan sonra siz karar verin. Özellikle SEO uzmanıyım diyerek milletin bütçesini boşaltan uyanıklar

Footer link zararlı mı?

Hiç işi uzatmadan örnek vererek başlamak istiyorum. Şimdi, aslına bakarsanız ortaya atılan bu iddia bir bakıma doğru sayılır ancak gerçek şu ki işin derinine indiğimizde aslında o kadar zararlı olmadığının farkına varacaksınız.

✔️ Doğru

<a href="http://www.kamilcicekliyurt.com.tr/wordpress-ve-seo-iliskisi/" title="WordPress ve SEO ilişkisi"><div class="wordpress">WordPress ve SEO ilişkisi</div></a>

X Yanlış

<a href="http://www.kamilcicekliyurt.com.tr" title="WordPress ve SEO ilişkisi">

Yukarıda vermiş olduğum 1. sıradaki vermiş olduğumuz linke baktığımızda direk olarak konuya yönlendirdiğini görmekteyiz. ancak 2. sıradaki verilen link çıkışı ise ana sayfaya yönlendiriyor. Backlink referans olarak kabul edildiğine göre 1. sıradaki doğru adresi referans olarak gösteriyor. 2. sırada vermiş olduğum örnek ise yanlış referans olarak gösteriliyor. Kısacası 2. sıradaki linke tıkladığımda sitenin ana sayfasına gideceğim yani wordpress seo ilişkisi sayfasına giremeyeceğim için doğru olmayan bir Backlink sistemi oluyor. Buraya kadar olanı anlamış olarak kabul ederek devam edelim.
Birde işin bu boyutu var ve en önemli kriterlerden biridir tahmin ediyorum ki bir çok acemi Webmaster ve çakma SEO uzmanları şu şekilde hata yapıyor. Örnek olarak Teknoloji sitemiz var ve Footer Backlink almamız gerekiyor bunu nasıl yaparız en doğru backlink şekli Başka bir teknoloji sitesinden backlink almak olacak yani gitipte tarih sitesinden Footer backlink almayacağız.
Diğer önemli bir husus ise sizin sitenizin yaşı, içerik sayısı ve Google index sayısı ile link alacağınız Sitenin yaşı, içerik sayısı, kalitesi (Otoriterliği) ve Google index yasıyıdır. Şöyle özetleyecek olursak henüz 1 aylık sitenize gidipte 5 yıllık siteden binlerce içerik girilmiş siteden footer link alırsanız başarısız olursunuz. Ayrıca kalitesiz siteden link alırsanızda başarısız olursunuz.

Eğer Footer Backlin zararlı olsaydı;
Bilindiği üzere ücretsiz tema dağıtanlar Footer link şartı ile vermektedirler. Buna göre örnek olarak ABC Teması yazan firma :

<a href="http://www.abcteması.com/abctemasi/" title="abc teması">

Yukarıda gördüğünüz örnekteki gibi link vermektedir ve bu temayı indiren yüzlerce kişi bu tema firmasına link çıkışı sağlamaktadır.
Bu tür link çıkışları bahsedildiği gibi zararlı olsaydı tema yada Scripti yazan şirketlerin hepsinin bu işten zarar görmesi gerekiyor. Toparlayacak olursak doğru verilen Backlink hiç bir şekilde zarar teşkil etmez.

Neler yapmamız gerekiyor kısaca şöyle izah edeyim.
Çalıştığınız sitenin sitenize benzerlik göstermesine özen gösterin, sizden başka birine Footer link çıkışı vermediğine emin olun, Kaliteli siteleri tercih edin, Yönlendirdiğiniz siteye gittiğinde ziyaretciler aradığını bulsun ve son ve en önemli olarak gördüğüm link tıklaması çok olan bir yerden backlin alın, bu olay hem o siteden size ziyaretci gelmesine yarayacak hemde tıklandıkca çok okundukca o link üst sıralara tırmanaak.
Şimdi, kendinden emin bir şekilde ısrarla zararlı olduğunu yazan uzmanlar buna nasıl bir cevap verecek sizce bununla ilgili bir fikirleri mutlaka vardır. Bu anlattığım konu aynen Backlink içinde geçerlidir ve dengede tutmanızda faydası olacağını düşünüyorum aksi taktirde olumsuz sonuçlar kaçınılmaz olur.

Şu makalemizi okudunuz mu? SEO uyumlu makale nasıl yazılır.

Daha Fazla Göster

Kamil çiçekliyurt

Tam olarak 20 yıldır bu sektörde faaliyet göstermekteyim. 10 yıldır ise SEO konusunda uzmanlık derecem var. Sizler SEO konusunda arayıştaysanız benim yazılarımı takip etmeniz yeterli olacaktır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı