Wordpress

WordPress ve SEO ilişkisi

Wordpress SEO konusunda diğer rakiplerine nazaran daha iyi konumda olduğunu söylemek mümkün. Bir başlangıç olarak wordpress en iyi tercih olacaktır.

Wordpress seo açısından çoğu Scripti ve yazılımdan daha iyi durumda bunun başlıca sebeplerinden biri fazlasıyla eklenti bulunması ve bu işte uzman kişilerin çok olmasından kaynaklanmaktadır.

İçerik yönetim sistemleri arasında şüphesiz en popüler olanı WordPress ve şu an mevcut internet dünyasının büyük bir kısmını kaplıyor. Bloglar, şirket siteleri, alışveriş mağazaları WordPress kullanırken, Wordpress ve SEO ilişkisi konusunda merak edilenler ve yanlış bilinenler var. Biz de bu rehberde bazı sorulara cevap arayacağız.

WordPress’te SEO optimizasyonu varmış. Bu doğru mu?

Bir içerik yönetim sisteminin doğrudan SEO optimizeli olması mümkün değil. WordPress’in arama motoru dostu olduğu bir gerçek fakat yine de en iyi SEO sonuçları için sizin yapmanız gereken optimizasyonlar var. Sitenize sadece WordPress yükleyerek Google’da yada farklı bir arama motorunda ön sıralara çıkmanız mümkün değil.

WordPress SEO optimizeli bir CMS olarak lanse edilmesini ise genellikle tasarımcılar yayıyor ve müşterilerine WordPress kurulumu yaparken, bu sistemi övüyorlar. Sonuç olarak internette bu konuda büyük bir yanılgı var. WordPress başlangıç için müthiş bir nokta olabilir fakat yine de doğru yere ulaşmak için, alınması gereken SEO önlemleri var.

WordPress SEO eklentisi yükledim, artık bir SEO danışmanına ihtiyacım yok mu?

SEO denilen şey hızlı bir ‘eklenti yükle ve geç’ mantığıyla çalışmamakta. Yoast, All in Seo ve Rank Math SEO gibi popüler eklentilerin iyi sonuçlar verdiği bir gerçek fakat tüm SEO elementlerinizi, tek bir eklentiyle başarıya ulaştırmanız mümkün değil.

Eğer gerçekten hedefiniz yükseklerdeyse, organik aramalarınızı izleyecek, SEO çalışmalarınızı güçlendirecek ve sizi hata yapmaktan uzakta tutacak bir uzmana ihtiyacınız var. Dolayısıyla tek bir eklenti sorunlarınızı çözemez.

Ücretsiz WordPress temaları SEO’ya zararlı mıdır?

Bu soruya hem evet, hem de hayır yanıtını verebiliriz. İnternette pek çok WordPress teması ücretsiz olarak sunulurken, bunların ciddi kısmı zararsız ve gayet başarılılar. Buna rağmen bazı WordPress temaları SEO sonuçlarınıza zarar verebilir.

Burada almanız gereken bazı önlemler var. Örneğin, bu WP temaları içinde spam bağlantılar yer alıyor mu? Eğer tema içinde bulunan bağlantıları kaldırma şansınız yoksa, temayı da kullanmayın. Aynı zamanda bu tema hala destekleniyor mu, yani güncelleniyor mu? Tarihi çok eski bir temayı kullanmak da SEO’ya zarar verecektir. Tabii aynı zamanda diğer kullanıcıların yorumları, bu tema hakkında söylenenler de bir o kadar önemli.

Wordpress SEO ilişkisi tabi ki sadece bunlarla sınırlı değil. Bu eylem sadece bir merdivenin ilk basamakları henüz bu işte yeni iseniz bizi takip etmenizi ısrarla tavsiye ediyoruz. Şu makalemizi okudunuz mu? SEO uyumlu makale nasıl yazılır.

Daha Fazla Göster

Kamil çiçekliyurt

Tam olarak 20 yıldır bu sektörde faaliyet göstermekteyim. 10 yıldır ise SEO konusunda uzmanlık derecem var. Sizler SEO konusunda arayıştaysanız benim yazılarımı takip etmeniz yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı